SALIGIA Supelment

Drodzy czytelnicy!

Oddaję w Wasze ręce Suplement do pierwszego tomu mojej powieści SALIGIA. Jest to część, która początkowo miała się znaleźć w treści głównej pierwszego toku, jednak uznałem, że ze względu na jej nietypowy charakter, należy ją opublikować w innym terminie. Zawiera ona rozważania ks. Adama  na temat Siedmiu Grzechów Głównych, zebrane w postaci lekcji, które ks. Adam wygłosił w klasztorze Opactwa Benedyktynów w Tyńcu, w roku 2015. Oczywiście, skoro to fragment powieści, to jakiekolwiek podobieństwo do rzeczywistych zdarzeń i postaci jest tutaj przypadkowe.

To specjalna, a zarazem specyficzna część powieści. Pozornie odseparowana, a jednak nierozerwalnie z nią związana. Bez tego suplementu opowieść o człowieku idącym drogą poznania swoich grzechów, byłaby jedynie zbiorem luźnych napomnień, krytycznych uwag czy odseparowanych wywodów i refleksji poszczególnych postaci. Dzięki temu suplementowi czytelnik otrzymuje uporządkowane przemyślenia głównego bohatera powieści, księdza Adam, zebrane w postaci siedmiu lekcji jego nauczania, jakie głosił podczas swojego pobytu w klasztorze w Tyńcu. Nauczania o siedmiu grzechach głównych.

Zarazem, poprzez takie wydzielenie tych niełatwych treści, czytelnik może sam zdecydować czy, oraz kiedy zechce do nich zajrzeć lub, po czasie refleksji, wrócić ponownie. Jest bowiem pewne, że każdy człowiek, który w sposób szczególny traktuje swoją wiarę w Boga i dąży do zrozumienia swojego postępowania, a w tym, do zrozumienia czy i jakie grzechy popełnia w swym życiu codziennym, musi wielokrotnie odbyć lekturę tego suplementu i wracać do niego zawsze wtedy, kiedy będzie próbował dokonywać rachunku własnego sumienia.

Z drugiej strony, nie każdy z czytelników powieści odczuwa potrzebę aż tak dogłębnej analizy swego postępowania. Nie każdy również musi realizować swoją wiarę w Boga w tak zaangażowanej formie, bo wiemy przecież, że będąc Jego dziećmi, zawsze możemy liczyć na Jego Miłosierdzie, niezależnie od tego, czy dokonujemy rachunku sumienia w sposób prosty, czy posiłkując się pomocą, choćby w postaci takich lekcji jak te, ks. Adama.

Życząc miłej lektury, zachęcam jednak wszystkich czytelników do zagłębienia się w rozważania ks. Adam gdyż jest w nich wiele wskazówek nie tylko istotnych, ale zgoła takich, których byśmy się tutaj i w kontekście konkretnych grzechów, nie spodziewali.

Publikacja zbiega się z rozpoczęciem, w dniu 14 lutego 2018 r., okresu Wielkiego Postu. Mam nadzieję, że termin ten będzie sprzyjał do pogłębionej refleksji nad naszym życiem i naszymi słabościami.

/Autor/

Spisane 21 grudnia 2015 r. – Opublikowane 14 lutego 2018 r.,

Oto treść suplementu:
Suplement powieści w formacie PDF jest do pobrania stąd:

SALIGIA tom I SUPLEMENT (pdf)

Streszczenie powieści:

Pewnego dnia, gdzieś w drodze, na Camino de Santiago, zupełnie przypadkowo, ale zapewne nie całkiem bez udziału siły wyższej, spotykają się nie całkiem przypadkowe osoby. Wspólnymi siłami, jakby na chwilę zatrzymując się w drodze do swojego głównego celu podróży, Santiago de Compostela,  rozwiązują zagadkę Filipa II Hiszpańskiego, króla równie sławnego ze swej wielkiej religijności, jak również z wielkiego okrucieństwa i zapalczywości w nawracaniu niewiernych i zwalczaniu heretyków oraz tajemniczą rolę pewnego obrazu Hieronima Boscha, za którego przyczyną to wszystko się stało, co się stało. Jakby przy okazji i pozornie bez związku z tym odkryciem, bohaterowie rozwiązują wątpliwości trapiące ich dusze, docierając do zrozumienia błędów swojego codziennego postępowania. Jednocześnie odkrywają znaczenie słowa, które jest tytułem książki. Książka drogi, o Drodze Jakubowej, spisana jakby na samej tej Drodze. Zarazem fantastyczna i sensacyjna. Uduchowiona przeżyciami bohaterów i strawnie podanym nauczaniem Kościoła, a zarazem pełna realizmu postaci twardo stąpających po drodze życia, którą przyszło im przemierzać…

SALIGIA (Nakładem Wydawnictwa Milton Ha), 410 stron, ilustracje, przypisy.

Książka w sam raz na obchodzone niedawno 500-lecie śmierci Hieronymus’a (Jeroen) Anthoniszoon van Aken zwanego Hieronimusem Boschem, który zmarł 9.08.1516 r., oraz na 460-tą rocznicę objęcia tronu Hiszpanii przez Karola II Habsburga, zwanego „Szatanem Południa”, który zasiadł na tronie 16.01.1556 r. Obie te postaci mają znaczący wkład w treść książki, a konotacje odnoszące się do nich pojawiają się w niej często, acz zupełnie niespodziewanie. Historia chrześcijaństwa i Hiszpanii, przygoda, podróże, niezwykłe tajemnice, a wszystko na tle rozważań o siedmiu grzechach głównych i Drodze Jakubowej jako pokutnej drodze do zbawienia człowieka.

Tom I, niezwykłej książki, właśnie oddany czytelnikom, zapowiada, że to nie koniec przygody grupy przypadkowych, a jednak jakoś wybranych z wielu, pielgrzymów. Przeczytaj i stań się jednym z nich wędrując wspólnie z nimi po Drodze Jakubowej do Santiago de Compostela oraz w poszukiwaniu samego siebie.
Książka w formacie PDF jest do pobrania stąd: SALIGIA tom I (pdf)
Wersja na czytniki i inne urządzenia oraz programy obsługujące format MOBI jest dostępna tutaj: SALIGIA tom I (MOBI)
Wersja na czytniki i inne urządzenia oraz programy obsługujące format EPUB jest dostępna tutaj: SALIGIA tom I (EPUB)

 

Życzę miłej lektury.

Reklamy